Miejsce:
online
Kategoria
Kadry/płace Prawo
Typ:
Szkolenie
Tryb:
Szkolenie krótkie
Termin rozpoczęcia:
22.10.2021
Godzina rozpoczęcia:
09:00
Koniec zapisów:
22.10.2021
Wykładowca:
Kędziora Jacek

Opłata:
260,00 zł - cena podstawowa
247,00 zł - cena dla członków Stowarzyszenia
Zapisz się

Program

Wykładowca: Jacek Kędziora – specjalista ds. kadr, adwokat

Program kursu (6 godzin wykładowych):
  1. Kiedy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy i w jakim terminie?
  2. Czy dopuszczalne jest wydanie zbiorczego świadectwa pracy dokumentującego okres zatrudnienia za podstawie kilku kolejnych umów?
  3. Czy pracownik w przypadku kontynuowania współpracy może żądać wydania świadectwa za zakończone okresy zatrudnienia?
  4. Jak uzupełniać świadectwo pracy – krok po kroku (WARSZTATY Z UZUPEŁNIANIA POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW ŚWIADECTWA PRACY)
  5. Czy świadectwo pracy może zastąpić oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę?
  6. W której części akt osobowych należy przechowywać świadectwo pracy wydane pracownikowi, który zawarł z pracodawcą kolejny stosunek pracy?
  7. Jak wydać odpis/duplikat świadectwa pracy?
  8. Na jakich zasadach pracownik może domagać się sprostowania świadectwa pracy – ile czasu ma pracodawca na rozpoznanie wniosku pracownika?
  9. Czy pracownik może domagać się sprostowania świadectwa przez sąd pracy, jeśli nie wyczerpał procedury wewnątrzzakładowej (czyli nie skierował uprzednio wniosku o sprostowanie świadectwa do pracodawcy)?
  10. Jaką datę sporządzenia świadectwa należy wskazać w razie jego sprostowania?
  11. Czy pracodawca, który zauważył błąd, może sprostować świadectwo pracy z własnej inicjatywy – bez wniosku pracownika?
  12. Czy pracownik ma obowiązek zwrócić świadectwo pracy zawierające błędne dane?
  13. Czy zachować w aktach osobowych świadectwo pracy w wersji sprzed jego zmiany?
  14. Czy w świadectwie należy wskazać informację o wypłacie odprawy emerytalno-rentowej?
  15. Czy w przypadku rozwiązania jednej z kilku równocześnie obowiązujących umów o pracę należy zamieścić wzmiankę o trwającej nadal umowie?
  16. Jaki należy wskazać okres zatrudnienia w świadectwie pracy w przypadku sądowego przywrócenia pracownika do pracy?
  17. Czy duplikat/odpis świadectwa pracy może zawierać informacje, których zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinny być zamieszczane w świadectwie pracy – np. imiona rodziców?
  18. Czy pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania w razie niewydania lub niewydania w terminie właściwego świadectwa pracy?
  19. Czy pracownikowi przysługuje roszczenie o wydanie świadectwa pracy (co jeśli pracodawca już nie istnieje)?
  20. Czy w sytuacji rozwiązania umowy przed przystąpieniem pracownika do pracy, pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo?
  21. Jak prawidłowo oznaczyć sąd pracy właściwy do rozpoznania sprawy o sprostowanie świadectwa pracy?
  22. Czy informacja o przeniesieniu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego na kolejny okres zatrudnienia może zostać zamieszczona w świadectwie pracy?
  23. Jakie obowiązki ma pracodawca i pracownik w razie przegranego sporu związanego z rozwiązaniem stosunku pracy?
  24. Jaki wymiar etatu należy wpisać w świadectwie pracy pracownikowi, w stosunku do którego zastosowano obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. ustawy covidowej?
  25. Czy pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy np. śmierci pracownika (czy i komu powinien wydać ten dokument)?
  26. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

Dodatkowe informacje

Szkolenie on-line.
Uczestnictwo w szkoleniu wymaga wcześniejszej opłaty.

Przed szkoleniem otrzymają Państwo:

  • dostęp do spotkania video z wykładowcą za pośrednictwem programu/aplikacji Microsoft Teams.
  • materiały szkoleniowe w formie elektronicznej.

Szkolenie trwa 6 godzin wykładowych i składa się z sesji video z wykładowcą:

  • Sesja video I 9.00 – 10.30
  • Sesja video II 10.45 – 12.15
  • Sesja video III 12.45 – 14.15
Wymagania techniczne
  • komputer z kamerą i głośnikiem,
  • stabilny dostęp do Internetu

Zapisz się

Zaloguj się
Przypomnij hasło
Dane uczestnika szkolenia
PESEL niezbędny do wystawienia zaświadczenia zgodnego z § 18 ust. 2 rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tj. Dz. U. 2017 r. poz. 1632).
Adres zamieszkania uczestnika
Adres korespondencyjny uczestnika
Kalkulacja ceny

Jestem członkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce od ponad roku i korzystam ze zniżki w cenie kursu zgodnie z ofertą szkoleniową.

Proszę wybrać wariant zapłaty za szkolenie. *


Płatnik
Dane do faktury
Płatność

Konto

Zobowiązanie uczestnika szkolenia

Pozostałe terminy tego szkolenia

zobacz +
Płocka 17 lok. 25
01-231 Warszawa

tel. 22 862 52 96
tel. 22 862 35 75
fax 22 862 52 95


PKO Bank Polski S.A. 31 1020 1156 0000 7402 0007 5119